Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Watch the Video Message About
Organizing for America

 

http://www.barackobama.com/index.php

 

http://my.barackobama.com/page/invite/neworganization

29.10.2008


Host a Last Call for Change House Party

 

Alexander --

Včera, President-elect Barack Obama a Vice President-elect Joe Biden oznámila klíčové členy své národní bezpečnostní tým.

Barack a Joe požádaly některé země, většina zkušených vůdců o národní bezpečnosti, zahraniční politiky, prosazování práva a vojenských záležitostech, o nichž se scházejí a společně obnovit americké bezpečnosti a stojící na světě.

Podívejte se na video Barack ohlášení a dozvědět se o národní bezpečnostní tým.

Hillary Clinton, americký senátor z New Yorku a bývalý První dáma, která bude sloužit jako Secretary of State.

Tajemník Robert Gates, současný ministr obrany, bude i nadále sloužit v této roli.

Eric majitel, bývalý náměstek generálního prokurátora a bývalý Attorney Spojených států pro District of Columbia, která bude sloužit jako Attorney General.

Janet Napolitano, bývalý guvernér a US Attorney pro Arizona, která bude sloužit jako tajemník na Department of Homeland Security.

Dr. Susan E. Rice, Senior poradce pro zahraniční politiku, aby se Obama pro americké kampani, vedoucí pracovnice v ústavu Brookings Institution a bývalý US náměstek státního tajemníka pro africké záležitosti, která bude sloužit jako velvyslanec při Organizaci spojených národů.

Generální Jim Jones, USMC (ret), bývalý velitel spojeneckých sil v Evropě, a velitel Spojených států v Evropě, která bude sloužit jako National Security Advisor.

Barack národní bezpečnostní tým byl shromáždil, aby zastupoval všechny prvky americké síly, diplomacie, a vedení, které bude mít zásadní vliv na překonání cílem je řešit výzvy 21. století.

Podívejte se na video z dnešní tiskové konference:
http://my.barackobama.com/securityteam

Tito uchazeči bude pověřen současný posilování spojenectví a navazování nových chmelnic, ochrana našich občanů doma, obrana proti našim nepřátelům, a podpoře našich hodnot a morálního vedení po celém světě.

Zatímco úkoly jsou obličej, nezapomeňte si bude veliký, je příležitostí ke sjednocení naší země a našeho světa bude ještě větší.

Se svou podporu, budeme se s těmito výzvami a příležitostmi se naděje a optimismu, že se nás na tento moment měnit.

Děkujeme vám,

David

David Plouffe
Vedoucí kampaně
Obama pro Ameriku

alexander --

Yesterday, President-elect Barack Obama and Vice President-elect Joe Biden announced key members of their national security team.

Barack and Joe have asked some of the country's most experienced leaders on national security, foreign policy, law enforcement, and military matters to come together to renew America's security and standing in the world.

Watch the video of Barack's announcement and learn about the national security team.

Hillary Clinton, U.S. Senator from New York and former First Lady, will serve as Secretary of State.

Secretary Robert Gates, the current Secretary of Defense, will continue to serve in that role.

Eric Holder, former Deputy Attorney General and a former United States Attorney for the District of Columbia, will serve as Attorney General.

Janet Napolitano, Governor and former U.S. Attorney for Arizona, will serve as Secretary of the Department of Homeland Security.

Dr. Susan E. Rice, a Senior Foreign Policy Advisor to the Obama for America campaign, a Senior Fellow at the Brookings Institution, and former U.S. Assistant Secretary of State for African Affairs, will serve as Ambassador to the United Nations.

General Jim Jones, USMC (Ret), former Allied Commander, Europe, and Commander of the United States European Command, will serve as National Security Advisor.

Barack's national security team has been assembled to represent all elements of American power, diplomacy, and leadership that will be vital in overcoming the challenges of the 21st century.

Watch the video of today's press conference:


These appointees will be tasked with strengthening current alliances and forging new ones, protecting our citizens at home, defending against our enemies, and promoting our values and moral leadership throughout the world.

While the challenges they are sure to face will be great, the opportunities to unify our country and our world will be even greater.

With your support, we'll meet those challenges and opportunities with the hope and optimism that has brought us to this moment of change.

Thank you,

David

David Plouffe
Campaign Manager
Obama for America


Please donate

 

Dear President Elect

At the time of this posting (3:40pm PST on November 4th, 2008) we don't know who will win the election. We will soon.

 

BARACK OBAMA

 

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Qo_VXWO5SKo&rel=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Qo_VXWO5SKo&rel=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>

Bylo toho dost - Petice